Açık Kadınlara Ziynet Eşyası Satmak

SORU

Selamun aleykum hocam, Ben evde babam pazarda toka, takı, küpe, kolye yüzük vs… eşyalar satıyoruz ister istemez açık kadınlar ya da örtülü çıplaklar alıyor bu eşyalardan bu eşyaları satmamız helal midir? Sonuçta dışarıda kullanıyorlar bu eşyaları, sorduğum başka insanlar helaldir dedi ama kafam karıştı kalbim mutmain olmadı Allah şimdiden razı olsun.

CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Satılan ziynet eşyaları genel anlamda dışarıda kullanıldığından yani kendilerine gösterilmesi helal olmayan erkeklere gösterildiğinden dolayı bu gibi süs eşyalarını böyle bir ortamda yani kadınların çoğunluğunun örtünmedikleri bir yerde satmak caiz değildir.

Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“İyilik ve (Allah’ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah’tan korkun; çünkü Allah’ın cezası çetindir.” (Maide, 2)

Tavsiyem, rızık elde etme konusunda en temiz kazanç yollarına müracaat etmek, haram ve şüpheli kazanç vesilelerinden uzaklaşmaktır. Allah-u Teâlâ en doğrusunu bilendir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

Musa Ebu Cafer

Son Güncelleme: 1 yıl önce