AZERBAYCAN İLE ERMENİSTAN, KARABAĞDA NEDEN SAVAŞIYOR?

8 ay önce

hükümeti, Ermenilerin ilan ettiği ve uluslararası toplumun tanımadığı bu devleti destekledi.

Dağlık Karabağ’da 2020’de ne oldu?

Dağlık Karabağ’da 1994’te ilan edilen ateşkesten bu yana istikrarsızlık sürüyor, sık sık çatışmalar çıkıyor.

1990’ların başından bu yana yaşanan en büyük çatışma ise 3 yıl önce çıktı ve 6 hafta sürdü.

Savaş Kasım 2020’de buldu; Azerbaycan ve Ermenistan, Rusya’nın arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerin ardından barış anlaşması imzaladı.

Anlaşmayla Azerbaycan, Dağlık Karabağ çevresinde 1994’ten bu yana Ermenistan’ın kontrolündeki tüm toprakları geri aldı (Azerbaycan ordusu 44 günde 5 şehir, 4 kasaba ve 286 köyü işgalden kurtardığını açıkladı, Ermenistan ordusu Kelbecer, Laçın ve Ağdam kentlerinden çekildi) Dağlık Karabağ’da ise durum değişmedi.

Anlaşma, Ermeni güçlerinin Dağlık Karabağ çevresindeki bölgelerden çekilmelerini ve daha küçük bir alanda varlık göstermelerini öngörüyordu.

Rusya ve Türkiye, savaşta nasıl rol oynadı?

Bölgesel güçler de, yıllar boyunca Dağlık Karabağ sorununa büyük oranda müdahil oldu.

NATO üyesi Türkiye, 1991’de Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeydi. Türkiye hep Bakü yönetiminin sadık bir destekçisiydi.

Türkiye, ürettiği Bayraktar İHA’larıyla 2020’deki çatışmalarda ve Azerbaycan’ın toprak kazanmasında hayati rol oynadı.

Diğer yandan Ermenistan ise geleneksel olarak, Rusya’yla iyi ilişkileri olan bir ülke. Ermenistan’da bir Rus üssü var. Rusya ve Ermenistan, 6 eski Sovyet Cumhuriyeti’nin askeri ittifakı olan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün üyeleri.

Ancak iki ülkenin ilişkileri, Nikol Paşinyan’ın 2018’de yönettiği hükümet karşıtı gösteriler sonrası Ermenistan Başbakanı olmasının ardından bozuldu.

Paşinyan ay başında Ermenistan’ın güvenliğin tek kaynağı olarak Rusya’ya güvenmesinin “stratejik bir hata” olduğunu söyledi.

Ermenistan ayrıca bu ay topraklarında ABD’yle ortak tatbikatlar yapacağını duyurdu. Rusya, bu tatbikatları, “dostça olmayan adımlar” olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan’ın Rusya ile ittifakını bozduğunu yalanladı ancak Erivan’ın Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ üzerindeki egemenliğini “esasen tanıdığını” açıkladı.

Putin, Vladivostok’taki Doğu Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Ermenistan, Karabağ’ın Azerbaycan’ın parçası olduğunu kabul ederse ne yapmalıyız?” diye sordu.

Dağlık Karabağ’ı bundan sonra ne bekliyor?

Bağımsız gözlemcilerin Dağlık Karabağ’a erişimi çok zor. Bölgede mevcut askeri operasyonların ne çapta bir alanda yürütüldüğü ve kadar süreceği de belirsiz.

Net olan ise Azerbaycan ve Ermenistan’ın Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili olarak taban tabana zıt görüşlere sahip olmaları.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev geçmişte defalarca, gerekirse Dağlık Karabağ’ın tamamını zorla geri alma tehdidinde bulunmuştu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise 2019’da Karabağ’ın en büyük kentinde toplanan Ermeni kalabalığa hitaben, “Artsakh Ermenistan’dır, son sözümüz budur” demişti. Artsakh, Dağlık Karabağ’ın Ermenice adı.

Kaynak: BBC Türkçe

Son Güncelleme: 8 ay önce