Gazze sınırında Mısır ve İsrail ordusu arasında yaşanan çatışmaya dair neler biliniyor?

3 hafta önce

Mısır ordu sözcüsü, Refah sınır bölgesi yakınlarında meydana gelen çatışmada Mısır güvenlik ekibinden bir kişinin ölümünün “yetkili makamlar” tarafından soruşturulduğunu söyledi.

Pazartesi günü erken saatlerde İsrail ordusu da Mısır ile kuşatma altındaki Gazze Şeridi arasındaki sınır kapısı yakınlarında İsrail ve Mısır askerleri arasında ateş açıldığına dair haberleri araştırdığını söyledi.

Mısırlı Albay Garib Abdulhafız Garib, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin yetkili makamları, Refah’taki sınır şeridi yakınlarında meydana gelen ve bölgenin güvenliğini sağlayan personelden birinin ölümüne yol açan bir ateş açma olayını soruşturuyor” dedi.

İsrail bu ay içinde hayati önem taşıyan Refah sınır kapısının kontrolünü Filistin tarafının elinden alarak aşırı kalabalık bölgede bir saldırı başlatmış ve Mısır da dahil olmak üzere uluslararası toplumun sert eleştirilerine maruz kalmıştı.

Mısır ve İsrail 1979 yılında bir barış anlaşması imzaladı ve o tarihten bu yana özellikle Mısır ve Gazze arasındaki sınırda olmak üzere güvenlik konularında işbirliği yapıyor.

Uluslararası Kriz Grubu’nun İsrail ve Filistin proje direktörü Rami Decani, Refah’taki genel durumun ve İsrail’in buradaki operasyonlarının şimdiden “her tarafta gerilime” neden olduğunu söyledi.

‘Ulusal güvenlik’ kaygıları

Decani sözlerine şöyle devam etti: “Mısırlılar sınırlarındaki bu gelişmelerden büyük endişe duyuyor. … Bunun güvenlik açısından sonuçları Mısır’ın ulusal güvenliği için son derece önemli.”

Mayıs ayı başında İsrail, Gazze’nin güneyinde yüz binlerce Filistinlinin İsrail’in saldırılarından kaçarak sığındığı dar bir bölge olan Refah’a çok eleştirilen saldırısını başlattı.

Refah en kalabalık olduğu dönemde yaklaşık 1,5 milyon insana ev sahipliği yapıyordu ve bu insanların çoğu şu anda İsrail’in tanklarından ve hava saldırılarından kaçmak için göç halinde.

Pazar günü geç saatlerde İsrail güçleri Refah’ta güvenli bölge olarak belirlenen bir göçmen kampını bombalayarak çoğu kadın ve çocuk 45 Filistinlinin ölümüne neden oldu.

Saldırı uluslararası tepkilerin yeniden yükselmesine ve ateşkes çağrılarının artmasına neden oldu.

Filistinli yetkililere göre İsrail güçleri ayrıca Cebaliye, Nuseyrat ve Gazze Şehri gibi diğer bölgelerde de yerinden edilmiş Filistinlilerin barındığı sığınakları bombalamaya devam etti ve en az 160 kişiyi öldürdü.

Son Güncelleme: 3 hafta önce