Hamas lideri Heniye ateşkes ve esir takası için Mısır’da

6 ay önce

Hamas lideri İsmail Haniye, Gazze savaşında ateşkes ve esir değişimi konularında görüşmelerde bulunmak üzere Kahire’ye gitti.

Hamas’tan yapılan açıklamada Haniye’nin “Gazze’ye yönelik Siyonist (İsrail) saldırıyla ilgili gelişmeler ve diğer konularda Mısırlı yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere başkent Kahire’ye geldiği” belirtildi.

Reuters’a bilgi veren bir kaynak da tarafların Gazze’de varılacak olası bir anlaşmada hangi rehine ve mahkumların serbest kalacağını değerlendirdiklerini söyledi.

Gazze’de ateşkes ve esir takası olacak mı?: Avrupa’da Mossad-Katar görüşmesi

Kaynağa göre İsrail kadın ve yaşlı erkek rehinelerin de serbest bırakılacaklar listesine dahil edilmesinde ısrar ediyor.

Başka bir ateşkes ve Hamas’ın elindeki daha fazla rehinenin serbest bırakılması için müzakereler sürüyordu ancak iki tarafın bir anlaşmadan uzak olduğu ifade ediliyordu.

Hamas’ın üst düzey isimleri tarafından daha önce yapılan açıklamalarda İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmadığı sürece yeni bir müzakere sürecinin başlamasının mümkün olmadığı belirtilmişti.

İsrail, kuşatma altındaki Gazze’ye karşı 75. gününe giren acımasız saldırılarında en az 19.667 Filistinliyi öldürdü ve 52.586’dan fazlasını yaraladı.

Son Güncelleme: 6 ay önce