Hollanda Ukrayna’ya F-16 veriyor

6 ay önce

Hollanda’nın Ukrayna’ya 18 adet F-16 verme kararı aldığı bildirildi.

Hollanda hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, Hollanda’nın Rusya’nın işgaline karşı mücadelesine yardımcı olmak üzere Ukrayna’ya 18 adet F-16 savaş uçağı teslim edeceğini duyurdu.

Geçici Başbakan Mark Rutte sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada “Bugün Devlet Başkanı Zelenskiy’e hükümetimizin Ukrayna’ya teslim edilmek üzere ilk 18 F-16 savaş uçağını hazırlama kararını bildirdim. F-16’ların teslimatı, Ukrayna’ya askeri destek konusunda yapılan anlaşmaların en önemli unsurlarından biridir.” dedi.

Rutte, savaş uçaklarının teslimatı için Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın ihracat izninin ve Ukrayna’daki personel ve altyapı kriterlerinin yerine getirilmesinin beklendiğini sözlerine ekledi ve bu kararlar için bir zaman çizelgesi vermedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy X’te yaptığı açıklamada “Mark Rutte ile görüşerek Hollanda hükümetine ilk 18 F-16 jetini Ukrayna’ya teslim etmek üzere hazırlamaya başlama kararından dolayı teşekkür ettim” ifadelerini kullandı.

Hollanda, ABD yapımı ilk F-16’ları geçtiğimiz ay Romanya’da Ukraynalı pilotlar ve personel için kurulan yeni bir eğitim tesisine göndermişti.

Danimarka, Norveç ve Belçika da ABD hükümetinin pilot eğitimi tamamlanır tamamlanmaz Rusya’ya karşı savunmak üzere gönderilmesini onaylamasının ardından Ukrayna’ya F-16 jetleri vereceklerini açıklamıştı.

Son Güncelleme: 6 ay önce