İmam Hutbe Okurken Namaz Kılmak

SORU

Selamun aleykum, hocam. Allah (azze celle) ilmini artırsın cuma namazında imam hutbeye başladığında bazı kardeşler mescide girdiğinde selam veriyor yada mescidi selamlama namazını kılıyor imam hutbeye çıktığı için bu yaptıkları doğru mu yanlış mı? CezakeAllahuhayren.

CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Muhterem kardeşim, Cuma günü imam hutbeye başlamamışsa giren kişinin selam vermesinde ve konuşmasında bir sakınca yoktur. Ancak namaz kılanları ve Kur’an okuyanları rahatsız etmemesi gerekir.

Eğer imam hutbeye başlamışsa giren kişi selam vermemeli, hiç kimseyle konuşmamalı hemen kısa tutarak iki rekat tahiyyatu’l mescit kılmalı ve arkasından oturup hutbeyi dinlemelidir. Hutbeyi sessiz ve sakin bir şekilde dinlemesi vaciptir. Hutbeyi dinlerken konuşma, elbiseleriyle oynama vb. boş şeylerle uğraşmamalıdır. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurur: “İmam hutbe okurken arkadaşına bir şey söylesen batıl işlemiş olursun!” (Buhari ve Müslim)

İçeriye giren kişi her halde sahih kavle göre iki rekat tahiyyatu’l mescit namazı kılmalıdır. Bu namaz müstehaptır.

Cabir (radiyallahu anhuma) dedi ki: Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Cuma günü hutbe verirken, Süleyk El-Gatafani geldi ve oturdu. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)“Ey Süleyk! Kalk iki rekat namaz kıl ve kısa tut” buyurdu. Sonra şöyle buyurdu: “Sizden biri Cuma günü geldiğinde imam hutbe okuyorsa iki rekat namaz kılsın ve namazını kısa tutsun.” (Buhari ve Müslim)

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

Musa Ebu Cafer

Son Güncelleme: 11 ay önce