İmam Rabbani Hakkında

SORU

Allah sizden razı olsun hocam. Derslerinizden çok faydalanıyoruz. Rabbim ayaklarınızı sabit kılsın. Hocam şu bidatçı sofiler İmam Rabbani’nin ismini kullanarak insanları saptırıyorlar. Bize biraz İmam Rabbani’nin ilmi ve itikadi kişiliğinden Allah’ın size öğrettiği ölçüde anlatır mısınız? Allah sizden razı olsun.

CEVAP

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Allah sizden de razı olsun. Cümlemizim ayaklarını hak üzere sabit kılsın. İmam Rabbani Hindistanlı bir tarikat âlimidir. Nakşibendi tarikatına mensuptur. Özellikle Mektubat adlı kitabı meşhurdur. O kitabı inceleyen kişi bir sürü İslam dışı inançlar, bidatler ve hurafeler ile karşılaşacaktır. İçinde bol ölçüde felsefe vardır. Allah korusun insanı küfre ve zındıklığa götüren İbni Arabi’nin savunduğu batıl küfür itikadı olan vahdeti vücud inancı vardır. Bu inanç Yahudi ve Hristiyanların küfründen daha beterdir. Bu inanca göre Allah var başkası yok… Haşa var olan her şey Allah’tır. O’ndan başkası yoktur. Bu inanç haşa sümme haşa Allah hakkında söylenemez. Bu çok kötü bir itikattır. Bu tip kitaplar yani Mektubat gibi kitaplar yakılmalı ve okunmamalıdır. Kişinin itikadını bozar.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

Musa Ebu Cafer

Son Güncelleme: 10 ay önce