Kabirin Yanında Kurban Kesmek

SORU

Selamun aleykum hocam, benim sorum şu; Tokatta keçici baba diye bir türbe var ben babamın hastalığında adak adamıştım burda iki tane kurban kesicem diye babam iyileşirse bunun birini kesmiştim daha önce şimdi diğerini kesicem bunun yanlış olduğunu duydum ve kessemmi kesmesem mi diye terettütde kaldım, bana delilleriyle bilgi verir misiniz?

CEVAP

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Kurban kesmek ibadettir. Allah’tan başkasına kesmek şirktir. Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır: “Deki benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm âlemlerin rabbi olan Allah’a aittir.” (En’am, 162)

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurur: “Allah’tan başkasına kurban kesene Allah lanet etsin.” (Müslim)

Ama kurbanı bir zatın kabrinin yanında Allah için kesmek mekruhtur. Çünkü bu eylem bid’attir. Ve şirke yol açabileceği için doğru bir eylem değildir. Kurban kesmenin sınırlı bir yeri yoktur. Her yerde kesilebilir. Ama özellikle falan zatın yanında kesmenin İslam’da bir delili olmadığı için oraya has kılmak bid’at’tır. Bununla beraber Allah korusun şirk işlemeyede sebep olabilir. Mesela kabirin veya sahibinin yüceltilip ondan hayır veya şer ummak veya bizzat kabir sahibine kesmek ve onu Allah’a aracı kılmak… Bu şekilde kötü yollar açılabileceği için kurbanı herhangi bir kabrin yanında kesmek doğru değildir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

Musa Ebu Cafer

Son Güncelleme: 10 ay önce