Kadının Tek Başına Evden Çıkması

SORU

Selamun aleykum hocam, kadının evden mahremsiz çıkması caiz değilmidir? Velev ki, ilim için olsun, acil sağlık durumu vb.. şeyler olsun!! Eşe itaat gündeme gelecektir, bu noktada amenna fakat eşin bunu diretmesi ne kadar doğru nefsi olaya girmiyormu! En azından yürüme mesafelerinde izin vermesi gerekmezmi? Bu hayatı zorlaştırmak değilmidir?

CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem bacım sorunuzdan anladığım kadarıyla eşiniz size evden çıkmaya hiç izin vermiyor. Bu durumun değişik ve farklı sebepleri olabilir. Eşinizin size bu şekilde yasak getirmiş olmasına neyin sebep olduğunu bilmediğim için özellikle sizin haliniz için bir şey diyemeyeceğim ama sorduğunuz meselenin dinimizdeki aslen hükmünü kısa izah etmeye çalışacağım inşallah.

Kadının mahremsiz dışarıya çıkması örfen sefer olarak adlandırabilecek bir mesafeye çıktığı zaman caiz değildir. Çünkü İmam Muslim (rahimehullah)’ın tahriç ettiği hadiste Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) “Kadın sadece mahremiyle sefer eder” buyurmuştur. Lakin çıktığı yer örfen sefer mesafesinde değilse ve yabancı erkelerle tek kalmayacaksa ve gideceği ortam kadın için tehlikeler içermiyorsa tek başına gitmesine aslen bir mani yoktur. Tabi kocasının izni varsa. Ama erkeğinin izni yoksa veya yakın da olsa gideceği ortam kadın için tehlikeler içermekteyse veya yabancı erkeklerle baş başa kalma zorunda kalacaksa o zaman tek başına çıkması caiz olmaz. Muhakkak yanında mahreminden bir erkek veya başka güvenilir kadınlar beraberinde olması gerekir. Allah-u Âlem.

Tarık Ebu Abdullah

Son Güncelleme: 10 ay önce