Kâfir İle Ticari Ortaklık

SORU

Selamun aleykum hocam. Allah sizi bu ümmete faydalı kılsın. Görüşlerinizi isabetli kılsın. Müslüman bir kimsenin, küfrü açık olan ve açık haramlar işleyen (içki, zina vb.) kimse ile -kazanılan paranın yarı yarıya bölünmesi ve faiz kullanmamak şartı ile- iş noktasında ortaklık yapması caiz olur mu?

CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem kardeşim şeri ölçüler ihlal edilmediği takdirde bir kâfirle ticari ortaklı yapmakta aslen bir beis yoktur. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) de Hayber toprakları üzerinde Yahudilerle muzaraa ortaklığı yapmıştır. İmam el-Buhari (rahimehullah)’ın tahriç ettiği hadiste ibni Ömer (radıyallahu anhuma) şöyle der: “Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) Hayber topraklarından çıkacak ekin ve meyvelerin yarısı toprakları işleyen Hayberli Yahudilere ait olmak üzere anlaşma yaptı.”

Ancak ortak ticaretin başında Müslüman olması lazım ki veya en azından ortaklığı Müslüman iyi takip etmesi lazım ki kâfir ortağı faiz veya başka haramları ticarete bulaştırmasın.

Ayrıca müslümanın kâfir ile ortaklığı sebebiyle onun masiyetlerinden etkilenecek olursa o zaman ortaklık yapması caiz olmaz.

Ticarete haram karışmadığı sürece ve ortaklık müslümanı ifsat etmediği sürece ortağın işlediği haramlar ortaklığa mani olmaz. Müslüman için ticaretten kazanılan paranın mubahlığına da bir etkisi yoktur.

Ama her haliyle evla olan Müslümanın Müslüman ile ortaklık yapmasıdır. Allahu Alem.

Tarık Ebu Abdullah

Son Güncelleme: 11 ay önce