Münafıkların 50 Alâmeti : 14 – Yalan !

3 hafta önce

بِسْــــــــــــــــــــــمِ ﷲِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيم

أَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَالصَّلَاةُ وَالسَّلامُ عَلَى رَسُولِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِهِ وَصَحْبِةٍ أَجْمَعِين .

Onların ayrılmaz sıfatlarından biriside Allah, rasulü ve müminler aleyhine yalan söylemeleridir. Allah Teala buyuruyor ki ;

Münafıklar sana geldiklerinde: Şahitlik ederiz ki sen Allah’ın. Peygamberisin, derler. Allahda bilir ki sen elbette, O’nun Peygamberisin. Allah, münafıkların kesinlikle yalancı olduklarını bilmektedir.” (Münafıkun 1)
Allah’ın kendilerine gazap ettiği bir topluluğu dost edinenleri görmedin mi?Onlar ne sizdendirler ne de onlardan. Bilerek yalan yere yemin ediyorlar.Allah onlara çetin bir azap hazırlamıştır. Gerçekten onların yaptıkları şey çok kötüdür! Onlar yeminlerini kalkan yapıp Allah’ın yolundan alıkoydular. Bu yüzden onlara küçük düşürücü bir azap vardır. Onların mallarıda oğullarıda Allah’a karşı kendilerine bir fayda vermez. Onlar cehennem ehlidirler.Orada ebedî kalacaklardır.O gün Allah onların hepsini yeniden diriltecek,onlarda dünyada size yemin ettikleri gibi, O’na yemin edeceklerdir. Kendilerinin bir şey (hakikat)üzerinde
olduklarını sanırlar. İyi bilin ki onlar gerçekten yalancıdırlar.”(Mücadele14-18)

“(Ey Muhammed! O sözleri) söylemediklerine dair Allah’a yemin ediyorlar. ”Allah onları şöyle yalanlıyor; “Hâlbuki o küfür sözünü elbette söylediler ve Müslüman olduktan sonra kâfir oldular.” (Tevbe 74)

“(O münafıklar) mutlaka sizden olduklarına dair Allah’a yemin ederler. Hâlbu ki onlar sizden değillerdir, fakat onlar (kılıçlarınızdan) korkan bir toplumdur.” (Tevbe 56)
“(Münafıklar),sen hakikaten kendilerine emrettiğin takdirde mutlaka (savaşa) çıkacaklarına dair,en ağır yeminleri ile Allah’a yemin ettiler.

Deki:Yemin etmeyin. İtaatiniz malûmdur!” (Nur 53)

Ve bunlardan başka ayetlerde yalanın onların asla uzak kalamadıkları sıfatları olduğunu göstermektedir.Öyle ki Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem,bunu onların meşhur alametlerinden saymıştır. Sahihayn’de, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir;

“Münafığın alameti üçtür; konuştuğunda yalan söyler,vaat ettiğinde sözünde durmaz ve kendisine güvenildiğinde ihanet eder.”
Bu günlerde Müslümanların durumunu gözden geçirirsek, yalanın haddinden fazla olduğunu buluruz.

Baba,anne,oğul,memur,satıcı,müşteri vesaire hepsi de yalanı öğreniyor, bunlardan çok azı doğru söylüyor.Hatta insanlar bunlardan bazısına karşı güvenini kaybetmiştir. Erkek ve kadın birbirine iman üzerine yemin ettiği halde doğru söylemez hale geldi. Bu, Müslümanlar için yıldırıcı bir felakettir. Bunları düşün ve Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şu hadisini bir oku;

“Sizi yalandan sakındırırım! Zira şüphesiz yalan, fücura götürür. Şüphesiz fücurda cehenneme iletir.Kul yalan söylemeye ve yalana talip olmaya devam ederde sonunda Allah katında“çok yalancı”diye yazılır.” (Buhari ve Müslim rivayet etmiştir.)
Münafıklar bu sıfata hırs göstermeleri ve bunun peşinden koşmaları sebebiyle Allah katında çok yalancılar olarak yazılmışlardır. Hüsranları anında;

“Allah hakkında yalan söyleyenlerin yüzlerinin kapkara olduğunu görürsün”(Zümer 60)

Bu hüsranları kıyamet gününde ortaya çıkar.Şüphesiz onlar ayetlerin de belirttiği gibi Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’i yalanlamışlardır. Şayet tasdik etselerdi kendileri için daha hayırlı olurdu. Onların insanlarla beraber konuştuklarında yalan söylemeleri sadece onlara hıyanet içindi. Etraflarındaki kimseler sadık niyetli olmalarına rağmen bilmeden onları tasdikleyerek o münafıkların tuzağına düşüyorlardı.

Nitekim Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem onları şöyle tehdit etmiştir;
“Seni tasdikleyen kardeşine yalan olduğunu bildiğin bir söz söylemen büyük bir hainliktir.” Buna ancak kalpleri hasta olan ve konuştuğu yalanın nifakın esası olduğuna aldırmayacak kadar hafif akıllı olan kimseler cüret ederler. Nifakın yalan üzerine kurulduğu söylenmiştir.

Allah Azze ve Celle şöyle buyurmuştur;
Münafıklar sana geldiklerinde: Şahitlik ederiz ki sen Allah’ın Peygamberisin, derler. Allahda bilirki sen elbette, O’nun Peygamberisin. Allah, münafıkların kesinlikle yalancı olduklarını bilmektedir.”(Münafıkun 1)

Bu yüzden Müslümanların yalandan uzak durmaları gerekir.Eş-Şa’bîderki; “Yalan söyleyen münafıktır.”Nifak üzerinde ısrar eden kimseye toplumun artık inanmaması
gerekir; “(Boşuna) özür dilemeyin! Size asla
inanmayız”(Tevbe 94)
Yani; size inanmayacağız. Artık yalanınızı anladık. Müslüman bir delikten iki defa ısırılmaz .

Son Güncelleme: 3 hafta önce