Sesli Olarak Amin Demek

SORU

Selamun aleykum hocam, Hoca (ya da başkası) sesli olarak dua ettiğinde dinleyenlerin ellerini açıp amin demesi ve ellerini yüzüne sürmesi doğru mudur, İslam’da var mıdır?

CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Hoca veya başkası toplu dua ettiği zaman dinleyenlerle beraber ellerini açması sünnettir. Ancak bu dua, hutbede olursa eller açılmaz. Çünkü Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) hutbede dua ederken ellerini açmamıştır. Onun haricinde adet edinmeden değişik vakitlerde dua edilirken eller açılır.

Ellerin yüze sürülmesi konusunda ihtilaf vardır. Bazı âlimlere göre müstehaptır. Bu konuda zayıf hadisler vardır. Ancak sahih hadis gelmediğinden dolayı elleri yüze sürmemek daha doğrudur. Sünnete isabet etme konusunda yüzü sürülmemesi daha evladır. Ancak ellerini yüzüne sürenlere itiraz etmek ve yaptıklarını eleştirmek doğru değildir. En iyi bile yüce Allah’tır.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

Musa Ebu Cafer

Son Güncelleme: 10 ay önce