Tüpleri Bağlatmak

SORU

Selamun aleykum, ben epilepsi hastasıyım, ağır ilaçlar kullanmak zorundayım. Gebe kalmak benim için sakıncalı ve yasaktı fakat Allah bir bebek lûtfetti elhamdülillah. İlaç kullanmaya devam etmek zorundayım ve ediyorum hamile olmama rağmen. Benim sorum şu olacak, tüplerimi bağlatmam bu durumda caiz olurmu?

CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem bacım gebeliği daimi surette aslından imkânsız kılacak girişimlerde bulunmak aslen haramdır. Zira neslin bekası ve artması İslam dinini şeri’ maksatlarındandır.

Hafız ibni Hacer (rahimehullah) şöyle der: “Gebeliği aslından imkânsız kılan şeyleri kullanmak haramdır. Birçok âlim bunu tasrih etmiştir ve zahir olan da budur.” (Tuhfetu’l-Habib 11/237)

Lakin tıbbi zorunluluktan dolayı veya geçici bir vakit için ihtiyaca binaen gebeliği engelleyen araçlar kullanmak caizdir.

Dolayısıyla size Müslüman ve güvenilir bir doktorla istişare etmenizi önemle tavsiye ederim. Şayet dediğiniz gibi sağlığınız için gebe kalmanız hayati bir tehlike veya büyük zararlar içeriyorsa o zaman tüplerinizi bağlatmanızda bir beis yoktur inşallah.

Ancak bu kararı Müslüman ve güvenilir bir doktordan almanız daha doğru olur. Allah-u Âlem.

Tarık Ebu Abdullah

Son Güncelleme: 1 yıl önce