Atatürk’ün Portresi Olan Yerde İbadet

SORU

Selamu aleykum hocam, ben su arıtma tesisinde çalışıyorum. İş olmadığı zaman oturup dinlendiğimiz odada Mustafa Kemal’in fotoğrafı asılı, fotoğrafı eski çalışanlar asmışlar. O odada oturmak zorunda kalıyorum ne yapmam lazım? Daha yeni olduğum için fotoğrafı indirme yetkim yok. Odada Kur’an-ı Kerim okumak haram mıdır? Lütfen beni bilgilendirir misiniz? Rabbim müslümanlardan razı olsun.

CEVAP

Aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Atatürk’ün fotoğrafı münkerdir ve izalesi vaciptir. Ancak tüm münkerlerde şari kudret ölçüsünü koymuştur. Bu şeriatın kemalinden ve Allah (celle ve âlâ)’nın rahmetindendir. Bu hususta aslonan Allah (celle ve âlâ)’nın şu kavlidir;

فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ

“Gücünüz yettiği kadar Allah’dan korkun”

Ve İmam el-Buhari (rahimehullah)’ın tahriç ettiği hadiste Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır:

إِذَا نَهَيْتُكُمْ عَنْ شَيْءٍ فَاجْتَنِبُوهُ وَإِذَا أَمَرْتُكُمْ بِأَمْرٍ فَأْتُوا مِنْهُ مَا اسْتَطَعْتُمْ

“Size bir şeyi nehiy ettiğim zaman ondan içtinap edin. Ve size bir emir emrettiğim zaman ondan gücünüz yettiği kadarını yerine getirin.” 

Ve İmam Müslim (rahimehullah)’ın Ebu Said el-Hudri (radıyallahu anhu)’dan tahriç ettiği bir hadiste Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır:

مَن رَأى مِنكُم مُنكَرَاً فَليُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ فَإِنْ لَمْ يَستَطعْ فَبِلِسَانِهِ فَإِنْ لَمْ يَستَطعْ فَبِقَلبِه وَذَلِكَ أَضْعَفُ الإيمَانِ

“Sizden kim bir münker (kötülük) görürse onu eliyle değiştirsin. Buna gücü yetmezse diliyle (değiştirsin). Ve buna gücü yetmezse kalbiyle (değiştirsin). Bu  imanın en zayıfıdır.”

Binaenaleyh eğer gücün yetiyorsa Atatürk’ün resmini indirmen vaciptir. Hak ettiği de sadece budur. Ama eğer gücün yetmiyorsa acizliğini Rabbine şikâyet et ve O’ndan o münkeri izale edebilecek güç ve kudret iste. Ama aciz olduğun sürece o resmi indirmediğin için mazeretli sayılırsın ve orada Kur’an okumana veya başka bir ibadet yapmana mani olmaz. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) putlar olmasına rağmen Kâbe’de namaz kılardı. Allah’u Alem.

Tarık Ebu Abdullah

Son Güncelleme: 12 ay önce