BM raporu: İsrail Gazze’de alıkoyduğu Filistinlileri infaz ediyor

7 ay önce

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi, İsrail askerlerinin Gazze’de olası bir savaş suçu işleyerek en az 11 silahsız Filistinliyi “yargısız infaz” ettiğine dair raporlar aldığını açıkladı.

Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki ofisten yapılan açıklamada, cinayetlerin bu hafta Gazze’nin Rimal mahallesinde işlendiği belirtildi.

Çarşamba günü yapılan açıklamada “İsrail ordusunun en az 11 silahsız Filistinli erkeği acımasızca öldürdüğünü ifade eden rahatsız edici bilgiler” alındığı belirtildi.

Ailelerinin gözleri önünde katledildiler

Olayın “olası bir savaş suçu işlendiği konusunda alarm verdiğini” belirten rapor, erkeklerin aile üyelerinin gözleri önünde öldürüldüğünü de ekledi.

Raporda ayrıca İsrail askerlerinin kadın ve çocuklara bir odaya girmelerini emrettiği ardından “onlara ateş ettiği ve odaya el bombası attığı, aralarında bir bebek ve bir çocuğun da bulunduğu sivillerin bazılarının ciddi şekilde yaralandığı” belirtildi.

İsrailli yetkililer konuyla ilgili yorum yapmadı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi’ne göre İsrail askerleri daha önce de kasıtlı olarak sivilleri hedef almak ve öldürmekle suçlanmıştı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik aralıksız ve hiçbir hedef gözetmeyen saldırılarında yarısından fazlasını kadın ve çocukların oluşturduğu 20.000 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Gazze Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre binlerce kişi halen İsrail tarafından bombalanan binaların enkazı altında.

Son Güncelleme: 7 ay önce