Hızma Takmak Caiz midir?

SORU

Selamun aleykum hocam, Eşim burnuma hızma takmamı çok istiyor. Fakat ben caiz olup olmadığına dair bilgiye sahip değilim yardımcı olursanız çok sevinirim. CezakAllahu khayr

CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem bacım, kadının eşi için süslenmesi caiz ve dinimizde teşvik edilmiş bir davranıştır.

Bu ziynetin içerisinde küpe takmak da vardır. Sahabiyat (radıyallahu anhunne)’nin Nebi (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem)’in zamanında kulaklarını delip küpe taktıkları rivayet edilmiştir.

Ama burna küpe takılması hususunda bir eser rivayet edilmediği gibi eski ulemanın bu mevzuda bir sözünü de bilmiyorum.

Lakin muasır ulemadan olan Şeyh ibni Useymin (rahimehullah) ve Şeyh Abdulmuhsin el-Abbad bölgenin kadınlarında böyle bir adet varsa buruna hızma takmaya cevaz vermişlerdir. 

Zahir olanda kadının tesettür hükümlerine riayet ettiği takdirde şeran buna bir maninin olmamasıdır.

Lakin bir toplulukta böyle bir davranış çirkin görülürse veya bilhassa facir kadınların veya umumen cahillerin adetlerindense o zaman terk edilmesi gerekir. Ayrıca çıkarıldığı takdirde burunda baki kalacak olan delik izi de nahoş bir görüntü verecektir. Allah-u Âlem.

Buraya kadar yazdıklarım muhterem bacım eğer yüzünüzü yabancılardan örten kardeşlerimizdenseniz geçerlidir. Lakin yüzünüzü örtmüyorsanız hızma takmanız caiz değildir. Çünkü bu durumda gizlenilmesi emredilmiş olan ziynettin olur. Allah (celle ve âlâ) şöyle buyuruyor:

وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ

“Mü’min kadınlara da de ki: Gözlerini sakınsınlar ve mahrem yerlerini korusunlar. Görünen kısımlar hariç ziynetlerini göstermesinler. Örtülerini de yakalarının üzerine kadar indirsinler ve ziynetlerini göstermesinler…” (en-Nur, 31)

Allah-u Âlem.

Tarık Ebu Abdullah

Son Güncelleme: 1 yıl önce