Müslüman Olmayanın Gıybeti

SORU

Selamun aleykum hocam, Bir gayri Müslim’in arkasından gıybet edilirse günah olur mu?

CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Bu kâfir olan kişi muharip yani müslümanlara düşmanlık yapıp onlarla savaşan cinsten ise onun gıybeti yoktur. Müslüman o kişilerin gıybetini edebilir ve onlara sövebilir. Onların hiç bir değerleri yoktur. Tabi onlara iftira atması caiz değildir. Onlar hakkında konuşurken hak olanı söyleyecek.

Bu kâfir kişi eğer bizimle barış içinde yaşıyorsa veya antlaşmalı ise veya zimmet ehlinden ise onun gıybeti konusunda ihtilaf vardır. Eğer gıybetini yapmada müslümanlar için bir maslahat yani fayda taşıyorsa bir beis yoktur. Ama bir maslahat yoksa haram olma durumu daha kuvvetlidir. Çünkü zimmet ehlinin malı ve kanı koruma altına alındığı için onuru da koruma altına alınmıştır. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) zimmet ehline zulmetmeyi, onu ayıplamayı ve gücünün üstünde onu bir şeyle mükellef kılmayı yasaklamıştır. Ancak onun gıybeti mümin gıybeti gibi değildir. Daha hafif sayılır.

İbni Hacer El-Heytemi “Zevacir” kitabında derki: İmam Gazali, kâfirin gıybeti hakkında soruldu. Dedi ki: Müslümanın gıybetini yapması üç sebepten dolayı sakıncalıdır; Ona eza vermek, Allah’ın yarattığını eksik görmek ve faydasız şeylerde vakti kaybetmek. Birincisi haramlılığı gerekli kılar. İkincisi mekruhtur. Üçüncüsü evla olanın tersidir.

İbni Hibban sahih kitabında derki: “Kim Yahudi veya Hristiyana işittirirse (Eziyet verici şeyi işittirirse) ona ateş vardır.” Allah-u Teâlâ şöyle buyurur: “İnsanlara güzel söz söyleyin!.” Gıybet; güzel söz kısmına girmez. Allah en yüce ve en iyi bilendir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

Musa Ebu Cafer

Son Güncelleme: 1 yıl önce