Nikah Nasıl Doğru Olur?

SORU

Selamun aleykum hocam dün yeğenimin nikahı kıyıldı. Diyanet imamı kızı ve erkeği karşısına alıp kızın babasından vekalet almadan kıza 3 sefer kabul ediyor musun diye sorarak evet cevabını alınca erkeğe sorup evet yanıtını alınca mihri söylemeden dua ya başlamış. Kızın babası mihri söylemedin hoca diyince erkeğin ailesi kızın ailesi ile istişare etmeden 15 tane çeyrek altın diyerek emri vaki yapmışlar. Hoca orada nikahı kıymış. Nikah akdini yazmamış. Bu nikah batıl mıdır? Eğer batıl ise nasıl kıyılacağını yazabilir misiniz? Allah razı olsun. Allah ilminize bereket versin.

CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Nikahın doğru olabilmesi için büyükse kızın rızası, erkeğin rızası, kızın veli izni ve iki Müslüman kimsenin şahitliği ile yapılacak nikah akdi gerekmektedir.

Mehir başta zikredilip anlaşma yapılmışsa bu daha doğrudur. Ama mehir anlaşması yapılmamış ve nikahta zikredilmemişse o kıza “mehri misil” yani onun yaşadığı ortamda akranı olan kızlara veya teyze kızı, hala kızı, anne vs kimselere ortalama ne kadar mehir veriliyorsa bir o kadarını evlenmiş geline vermek gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen nikahta kızın velisi bu nikahı duymuş ve razı olmuşsa veya bu nikaha razı olarak katılmışsa nikah akdi doğrudur. Mehir zikredilmemişse o kıza mehri misil gerekir. Bu mehiri hak etmiş olan gelin isterse fedakarlık yapıp bu mehiri hafifletebilir.

Allah-u Teâlâ en doğrusunu bilendir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

Musa Ebu Cafer

Son Güncelleme: 1 yıl önce