Okumak İçin Peçe Açmak

SORU

Selamun aleykum ve rahmetullahi ve beraketuhu hocam, Türkiyede diş hekimligi okuyorum. Bu yıl üçüncü sınıfım. Normalde peçe giyiyorum ama fakültede dersler dolayısıyla bu mümkün olmuyor. Bazen takip bazen çıkardığım için çok rahatsızım. Bu sorun fakülte bitene kadar devam edecek Allah-u â’lem. Ondan sonra bu ilmi İslami çerçevede kullanıcam inşaAllah. Şu anki durumum için ne yapmalıyım okul dışında takmaya devam etmeli miyim? Bir de kaldığım yerde selefi salihin akidesine sahip kimse tanımıyorum (bi topluluk cemaat vs.) bu yüzden tek başıma okulda nasıl bir davet izleyebilirim bunu ne düzeyde yapabilirim bu konuda yönlendirebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun. Rabbim ilminizi arttırsın bizi de faydalananlardan etsin.

CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve beraketuh. Hamd Allah’a mahsustur.

Muhterem bacım yüzün yabancı erkeklerden örtülmesi her mükellef kadına farzdır. Buna Kuran ve Sünnet’ten ve Sahabenin sözlerinden çok delil vardır. Bunun ayrıntısı için şu cevaplara müracaat edebilirsiniz: Renkli Peçe Takmak Caiz Midir?

Yüzünüzü yabancı erkeklere göstermeniz haramdır. Haramlar ise ancak zaruret halinde mubah olur. Diş hekimliği okumak ise zaruret değildir. Dolayısıyla diş hekimliği okuyabilmek için yüzünüzü açmanız caiz eğildir.

Burada müşküle diş hekimliği okumanız değildir. Dini ve ahlaki kişiliğinizi bozmayacak ve şeran vacip olan tesettürünüze hürmet eden veya en azından müsamaha eden bir fakülte de okumanıza bir mani yoktur. Hatta biz de şeran uygun olan şartlar altında diş hekimliği okumanızı isteriz. Nitekim Müslümanların güvenebileceği diş hekimlerine de ihtiyaç vardır. Lakin bunun için Rabbinizin emrine muhalefet etmeniz ve en büyük ziynetiniz olan yüzünüzü yabancı erkeklere göstermeniz şeran caiz değildir.

Müslümanlar için zaruret mertebesinde bir dalda okusanız veya zaruret halini oluşturacak başka bir durum mevcut olsa o zaman zaruret haramları mubah kılar kaidesini işletebilirdik. Veya Müslümanlar için kesin ve büyük bir maslahatın hâsıl olması gibi bir durum söz konusu olsaydı belki ulemanın bu mevzuda varit olan ihtilaftan yararlanabilirdik.

Lakin diş hekimliği bu durumlardan hiçbirini karşılamıyor. Kadın diş hekimine ihtiyaç var deseniz, müslüman kadınların gidebilecekleri bayan diş hekimleri fazlasıyla mevcuttur denilir.

Binaen aleyh muhterem bacım fakültenin dışında ve içinde peçenizi çıkarmanız caiz değildir.

İkinci sorunuza gelince eğer bilirkişiyseniz o zaman bildiğinizi anlaşılır ve ahlaki bir üslup ile en yakınlarınızdan başlayarak anlatabilirsiniz. Belki haftalık veya nasıl uygunsa öyle buluşarak beraber müzakereler yapabilirsiniz. Tabi sizin hatun kişi olarak davetiniz de ancak hatun kişilere olmalı. Eğer bilirkişi değilseniz o zaman üzerinize vacip olan öğrenmektir.

Bunun için her iki halde de muhakkak aynı menheci paylaştığınız Müslüman bacılarla tanışmanın ve toplanmanın yollarını zorlamalısınız. Allah-u Â’lem.

Tarık Ebu Abdullah

Son Güncelleme: 11 ay önce