Safer Ayında Bela İner mi?

SORU

Selamun aleykum hocam, İslam’da safer ayı var mıdır? Gerçekten belaların musibetlerin indiği ay mıdır? Bizim avam olarak duyduğumuz şeyler ne kadar doğrudur? Eğer gerçekten bu ay bela dolu bir ay ise müslümanlar olarak ne yapmamız gerekir?

CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Muhterem kardeşim, Safer ayı, hicri aylardan bir aydır. Muharrem ayından sonra gelir. Müşrikler, böyle bir ayda belaların geleceğine ve bu ayın uğursuz bir ay olduğuna inanırlardı. Bu inanç günümüze kadar gelmiş, bu ayla ilgili bela geleceğine dair hadis uydurulmuştur. “Safer ayında 320.000 bela, bu ayın son Çarşamba gününde iner. Bu belaları defetmek isteyen bu günde dört rekat namaz kılsın!” Bu hadisin aslı astarı yoktur.

Zaman, günlerden aylardan ve senelerden oluşur. Zamanda uğursuzluk veya kötülük diye bir şey yoktur. Günler, aylar bizim için hesap ve imtihan unsurudur. Mübarek günler ve mübarek aylar vardır. Mesela günlerden Cuma ve aylardan Ramazan gibi. Rabbim günleri ve ayları ibadet ve itaatle geçirmeyi cümlemize nasip ve müyesser eylesin.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

Musa Ebu Cafer

Son Güncelleme: 1 yıl önce