Askerliği Afganistan’da Yapmak

SORU

Selamun aleykum hocam, Ben tağuta askerlik olmayacağını biliyorum ve buna itikad ediyorum fakat bu askerlik konusunu kendi lehime kullansam yani yurtdışında askerlik yapmak gibi Afganistan, Çeçenistan gibi zahirde tağutun askeri olsak da küffara karşı durduğum bir ortam olsa bu konuda ki hüküm ne olur?

CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Türkiye silahlı kuvvetlerde askerlik yapmak küfürdür. Bunun için “Askerliğin hükmü” başlığı altındaki yazıya müracaat edebilirsin.

Yurt dışında askerlik yaparak askerliği lehine çevirebileceğini düşünmeni garipsedim işin hakikati. Nasıl olacak bu? Özellikle bir de Afganistan veya Çeçenistan’da? Yoksa sen Türk askerinin Afganistan’da Taliban saflarında mürted Afgan ordusuna karşı savaştığını mı zannediyorsun. Çeçenistan’a gelince orada zaten Türk askerinin varlığı yoktur. Hayır, kardeşim bil husus Afganistan’da Türk ordusunda asker olarak görev yapman senin doğrudan küfrüne sebep olur. Çünkü mücahidlere karşı bir savaşa iştirak etmiş olursun. Bu doğrudan olmasa da mücahidlere karşı savaşanları eğiterek ve onları arkadan destekleyerek dolaylı iştirak etmiş olursun. Ayrıca Türk askerinin Afganistan’da nadiren de olsa bizzat mücahidlere karşı savaştığı müşahedeyle sabit olmuştur.

Bunun için kardeşim imanını koru ve şeytanın bu vesveselerine iltifat etme. Allah ayaklarımızı sabit kılsın.

Tarık Ebu Abdullah

Son Güncelleme: 11 ay önce