Biz o günleri i̇nsanlar arasında döndürür dururuz!

Tarihe bakan herkes, İslam dünyasının Haçlı Seferleri öncesindeki çöküşü gerçeği ile şehzadelerin fitnesi, alimlerin dalkavukluğu, azınlıklara ihanet ve halkın cehaleti gibi birçok şeyde, İslam dünyasının bugünkü gerçekliği arasında büyük bir benzerlik olduğunu görecektir.

Durum böyleyken, ümmetin başına gelen bu felaketten kurtulmanın hiçbir yolu yoktu, ta ki Irak ve Şam’da İslam’ın hakiki anlamını bilen birkaç adamın liderliğinde küçük bir devlet ortaya çıkana kadar… Bu adamlar, zafer ve hakimiyetin yalnızca Allah yolunda cihad ile geleceğini bilen kimselerdi. Allah başta Fatih İmâdu’d-dîn Zengî olmak üzere hepsine rahmet etsin.

Bu alevin kıvılcımı, Musul’dan İmâdu’d-dîn Zengî tarafından ateşlendi, sonra Halep’e, sonra Hama’ya, sonra Hisnu’l-Etarib’e, sonra Ba’rin Kalesi’ne, sonra Maaratu’n-Numan’a, Kefr Tab’a, ardından da Edessa Emirliği’ne ulaştı. Bu kıvılcım büyüyerek, hain sultanları ve dalkavuk alimleri yakan büyük bir ateşe dönüştü… Hemen ardından 60 yıl sonra Hıttîn ve Kudüs’te Müslümanları tehdit eden en büyük tehlike olan Haçlı Ordusu’nu saran bir yangın!

Ey ümmetim sevinin, müjdelenin ve sakın sizlere ümitsizlik aşılayan korkakların sözlerine aldanmayın! Allah’ın vaadi haktır ve zafer yakındır.

وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَاَنْتُمُ الْاَعْلَوْنَ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِن۪ينَ

“Gevşemeyin, üzülmeyin; eğer iman etmiş iseniz en üstün sizsiniz.”

✒️ t.me/islamtarihindebugun3

Son Güncelleme: 6 ay önce