Okul

SORU

Selamun aleykum hocam okula gidiyorum biliyorum küfür fakat bırakamadım sınıfımızda atatürk resmi vardı fakat ben onları sınıftan kaldırdım sınıftaki bazı arkadaşlar her sınıfta atatürk var neden bizde yok dediler hocada fark etti ve ben onları bulup geri astırayım dedi. Böyle bir ortamda bulunmak ne kadar doğru? Bir çıkmaza girdim hocam Allah rızası için bana yardım edin.

CEVAP

Ve aleykumusselam ve rahmetullah. Hamd Allah’a mahsustur.

Gönderen ismi Raziye ama mail adresi celikbahattin olduğu için erkek mi kız mı olduğunu anlayamadım. Ayrıca hangi okul (ilk, orta, lise) ve kaçıncı sınıfta olduğunu belirtmiş olsaydın daha ayrıntılı cevap verebilirdim.

Bunun için genel ve öz bir cevapla iktifa edeceğim.

Envai küfür maddelerini ders konusu yapan, muhtelif haramları işlemeye icbar eden ve talebenin dini, milli ve ahlaki değerlerini yıkan okullara gitmek kati surette haramdır. Bunda muasır rabbani ulema arasında ihtilaf yoktur.

Türkiye’deki devlet okulların hepsi bu vasıflara haizdir. Dolayısıyla bu okullara çocuk göndermek veya talebe mükellef olmuşsa gitmek kati surette haramdır.

Gönderen ve giden kâfir olur mu? Bu tafsile ve çok söze muhtaç olan bir meseledir. Ama ihtisar ile şüphesiz doğru olan devlet okulların küfür mektepleri olduğudur lakin çocuğunu okula gönderen her veli veya giden her talebenin kâfir olmayacağıdır. Şu cevaplara müracaat edebilirsin:

#17#327

Sana gelince muhterem kardeşim Atatürk’ün okullarına gitmen asla caiz değildir. Her ne kadar sen gücün nispetinde münkeri izale etmeye çalışıyor olsan da aciz kaldığını ve bunun sana manen zarar verdiğini kendin itiraf ediyorsun. 

Dolayısıyla senin için görebildiğim tek seçenek okulu bırakmandır. Allah-u A’lem.

Tarık Ebu Abdullah

Son Güncelleme: 1 yıl önce