Rüyada İhtilam Şüphesi

SORU

Selamun aleykum hocam, Rüyamda rüyalandım sanıyorum. Sabah kalktığımda öyle bir şey olmadığını görüyorum. Ama şüphenin içinden genede çıkamıyorum. Bunu nasıl atlatabilirim, hocam şimdiden Allah razı olsun.

CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhû. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Değerli kardeşim, Mümini şüphelere düşürmek ve bu yolla ona vesvese vererek amellerden alıkoymak şeytanın tuzaklarından biridir. Şu kaideyi unutma, seni çok rahatlatacaktır.

اليقين لا يزول بالشك

“Yakin (kesin olan), şüpheyle giderilmez.”

Kesin olan senin, yatarken cenabet olmadığındır. Rüyanda ihtilam olduğunu görür ama uyandığında meni ıslaklığı veya alameti görmezsen, asıl olana dönersin oda senin cenabet olmadığın. Bu kaideyle amel edersen gusül abdesti almana gerek olmaz.

Şeytanın vesveselerinden kurtulmak için, çok dua et, şeytanın şerrinden Allah’a sığın. Allah-u Teâlâ’yı çok zikret. Ve ilim üzere amel et. Mesela bu kaideyle amel edersen rahatlayacaksın.

Bu kaideyi daha iyi anlaman için başka bir misal vereceğim: Mesela sabah evden çıkarken abdest alarak çıktın. Ama öğle namazını kılacağın vakit “abdestim bozuldu mu yoksa bozulmadı mı” diye şüphelenir ve elinde bozulduğuna dair bir delil yoksa aslolan abdestli olmandır.

Başka bir misal; sabah evden çıkarken abdest almamıştın. Öğle namazını kılacağın zaman “ben abdest aldım mı yoksa almadım mı?” diye şüphe edersen bu kaideyle amel edersin. Abdestsiz çıktığın kesin ama abdest alıp almadığın meçhul. Buna binaen sen abdestsizsin. Her zaman kesin olanı şüpheli olanın önüne geçir. Davamızın sonu Allah’a hamd etmektir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.

Musa Ebu Cafer

Son Güncelleme: 10 ay önce